Süper Bilgisayar Nedir?


81
36 Paylaş, 81 puan

Nedir?, Ne İşe Yarar?

Her geçen gün gelişen teknolojiye ayak uydurmak bir hayli zor hale geldi. Bu yazımızda son zamanlar da adını sık sık duyduğumuz ve  yüksek teknoloji ürünü süper bilgisayarlara değindik.

Süper bilgisayar basit olarak; yoğun paralel işlemciler, yüksek başarımlı vektör işlemciler ve öbek bilgisayarların oluşturduğu sistem olarak tanımlanmaktadır. Süper bilgisayarlar bilimde, deney ve hesaplamayı birleştiren hesaplamalı bilim gibi yeni metodolojilerin oluşmasını sağlamıştır.Günümüzde süper bilgisayarlar saniyede yüzlerce trilyon işlem yapabilmektedir. Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı saniyede 136,8 trilyon kalıcı işlem yapabilmekte ve Amerika’da Lawrance Livermore National Laboratuvary isimli ulusal laburatuarda kullanılmaktadır. Süper bilgisayarlar ilk defa 1960’larda Seymour Cray tarafından Control Data Corporation da tasarlandı.

1950’li yılların başında, bir bilgisayar eş zamanlı olarak birden fazla program çalıştıramıyordu. Her kullanıcı, bilgisayarı yalnız bir kere kullanma hakkına sahipti ve kendisine ayrılmış belirli bir sürede kullanacağı program ve delikli kâğıttan kartlar ile bir bant şeritle birlikte bilgisayarı kullanması gerekiyordu. Program makinaya yüklenir ve program sonlandırılana veya çökene kadar çalışacak şekilde ayarlanırdı. Programların hata denetimi makinanın önündeki elektrik şalterleri ve panel ışıklarıyla yapılırdı.Günümüzde, süper bilgisayarlar genellikle Cray, IBM gibi firmalar tarafından üretilmektedir. Dünya’daki en hızlı süper bilgisayar, Çin’de bulunan Tianhe 2’dir. Tianhe 2, 3 milyon 120 bin çekirdeğe sahip olup saniyede 33.86 katrilyon işlem yapabilmektedir. Bunun için 17.808 kW elektrik gücüne ihtiyaç duymaktadır. Türkiye’nin ilk süper bilgisayarı İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bulunmaktadır.Büyük bilimsel çalışmalarda, nükleer enerji araştırmalarında, hareketli animasyonlarda, akışkanların karakteristiklerini hesaplamada ve meteoroloji gibi alanlarda gereken hesaplamalar için ihtiyaç duyulan süper bilgisayarlar Linux işletim sistemini kullanırlar. Süper bilgisayarlar, 1980’lerin ortalarına kadar performas için komut kümesi uyumluluğunu ve şifre taşınılabilirliğini göz ardı etti. Bundan dolayı farklı farklı işletim sistemleri ile kullanıldı. Daha sonra Linux ile daha stabil çalışabildiği anlaşılınca, süper bilgisayarlara Linux işletim sistemi entegre edilmiştir.
Türkiye’de Süper Bilgisayarlar

Türkiye’de bu alanda İTÜ UYBHM (Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi) çalışmalar yapmaktadır. Ulusal Yüksek Başarımlı Hesaplama Merkezi Projesi’nde yer alan süper bilgisayar, 560 işlemciden oluşmakta ve saniyede 1 trilyon işlem yapabilmektedir. Kamu kaynakları ile gerçekleştirilen bu proje sayesinde, akademik ve endüstriyel araştırmalara hesaplama gücü sunmak amaçlanıyor. Aynı zamanda bu alanda uzman insan kaynağı ve bilgi birikiminin sağlanması, yüksek başarımlı bilişim uygulamaları için bir sinerji merkezi oluşturulması da hedefler arasında yer alıyor. İTÜ UYBHM’nin de katkısı ile TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde  TR-GRID adlı bir süper bilgisayar girişimi daha başlatılmıştır.


Tepkileriniz Nedir?

Nefret Verici Nefret Verici
9
Nefret Verici
Başarısız Başarısız
2
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
1
Eğlenceli
Sevdim Sevdim
7
Sevdim
Yok Artık Yok Artık
9
Yok Artık

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Görüşleriniz
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format